blank
blank

Wpisy

Kalendarz imprez

Zobacz najbliższe wyjazdy

Nasze zdjęcia

Zobacz nasze wycieczki

Nasze filmy

Zobacz filmy z naszych imprez

Spływ Dunajcem. Kultowa atrakcja Pienin

Typ wycieczki: nie wybrano kategorii!
dunaj

Spływ przełomem Dunajca jest jedną z największych atrakcji turystycznych polskich Pienin. Organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich spływy są znane nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Z możliwości odbycia spływów Dunajcem każdego roku korzysta około 250 tysięcy turystów! Wyjazdy na spływy organizuje także Biuro Podróży Beskidzkiego Centrum Turystyki. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu opisujemy dokładniej tę atrakcję turystyczną i wskazujemy, dlaczego od tylu lat cieszy się ona tak dużą popularnością. Zachęcamy do lektury!

Ogólne informacje o spływie przełomem Dunajca

Spływy przełomem Dunajca na tratwach flisackich są organizowane każdego roku pomiędzy 1 kwietnia a 31 października. Flisacy to bardzo hermetyczna grupa, do której mogą należeć wyłącznie pełnoletni mieszkańcy zaledwie 5 pienińskich miasteczek, czyli Czorsztyna, Sromowców Niżnych, Sromowców Wyżnych, Szczawnicy i Krościenka nad Dunajcem. Spływ przełomem Dunajca odbywa się na dwóch trasach z Kątów do Szczawnicy lub do znajdującego się niecałe 5 km dalej Krościenka nad Dunajcem.

Baza, czyli przystań flisacka oraz początek spływu znajduje się Sromowcach Wyżnych (w Kątach). Jest tam bardzo duży parking dla turystów i pawilon Pienińskiego Parku Narodowego. Tratwa flisacka rusza z przystaniu po zebraniu minimalnej liczby chętnych, czyli 10 osób. Cały spływ trwa około 2 i pół godziny do Szczawnicy, lub około 20 minut dłużej do Krościenka nad Dunajcem. Tratwa flisacka składa się z pięciu długich na 5,75 m i szerokich na 45 cm czółen, które są ze sobą połączone gałązkami świerku lub jedliny.

Trasa spływu Dunajcem

Trasa spływu przełomem Dunajca biegnie wzdłuż granicy Polski i Słowacji, w malowniczym podnóżu Pienińskiego Parku Narodowego. W trackie spływu turyści mogą podziwiać największe atrakcje przyrodnicze Pienin, wznoszące się nad przełomem rzeki okoliczne szczyty, oglądać fantastyczne, zbudowane z charakterystycznych wapieni pienińskich skały oraz bogactwo okolicznej fauny i flory. Spływ dodatkowo urozmaicają kierujący tratwą flisacy, którzy opowiadają wiele związanych z regionem i mijanymi miejscami historii i anegdot.

Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w organizowanych przez nas wycieczkach jednodniowych, których jednym z elementów są właśnie spływy Dunajcem. Szczegóły naszej oferty znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

brak elementów spełniających wymagane kryteria :(