Zobacz najbliższe wyjazdy
Zobacz nasze wycieczki
Zobacz filmy z naszych imprez
Żywiec, pod kątem turystycznym i kulturowym jest miejscowością bardzo specyficzną. Żywiecczyzna to region niezwykły. Tu można zapoznać się z bogatą kulturą materialną i duchową górali Beskidu Żywieckiego. Tutaj nadal tworzą twórcy ludowi, rzeźbią, malują na szkle, wyrabiają regionalne zabawki i instrumenty muzyczne, haftują, wykonują piękne bibułkowe kwiaty, zajmują się plastyką obrzędową.
Żywiec położony w rozległej Kotlinie Żywieckiej otoczony jest wyniosłymi szczytami, co powoduje, że zwany jest miastem rozległych panoram górskich. Najbardziej wyróżniające się szczyty, które można podziwiać z okolic miasta to pobliski Grojec (612 m n.p.m.), Łyska (614 m n.p.m.), Pilsko (1557 m n.p.m.), Babia Góra (1725 m n.p.m.), Lipowska (1324 m n.p.m.), Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.), Romanka (1365 m n.p.m.), Wielka Racza (1236 m n.p.m.) oraz Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Magurka Wilkowicka (909 m. n.p.m.).
Mało kto wie, że Żywiec zalicza się do grona miast królewskich, ponieważ od roku 1624-1678 rządzone było przez ród Wazów, a konkretnie przez Konstancję Habsburżankę, żonę polskiego króla Zygmunta III Wazy. Po śmierci Konstancji w 1631 r. Państwo Żywieckie odziedziczyli jej synowie, Jan II Kazimierz Waza i Karol Ferdynand Waza. Co ciekawe w Żywcu aż dwa razy gościł sam król Polski – Jan Kazimierz! Żywiec można również zaliczyć w poczet miast cesarskich! Ponieważ przez 106 lat Żywiecczyzną władali Habsburgowie, którzy co ciekawe bardzo się spolonizowali i przyczynili się do rozwoju naszej Ziemi.
Żywiec jest także stolicą polskiego piwa. Już od czasów średniowiecza produkowano tutaj wspaniałe i szlachetne żywieckie piwo, kiedy w kotlinie uprawiano dużo chmielu i jęczmienia. Do dnia dzisiejszego największą atrakcją Żywca jest Arcyksiążęcy Browar w Żywcu na Pawlusiu założony w 1856 roku przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga, w którym niedawno otworzono znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego, Muzeum Browaru Żywieckiego. Raz w roku w Browarze Żywieckim odbywa się międzynarodowa impreza – Birofilia, na którą przyjeżdżają pasjonaci i znawcy „bursztynowego nektaru bogów”.
Beskidzkie Centrum Turystyki oraz Żywieckie Centrum Turystyki i Kultury organizują szereg atrakcji związanych ze zwiedzaniem Browaru Żywieckiego. Podczas zwiedzania czeka na Państwa wiele atrakcji takich jak m.in. podróż w kapsule czasu, przejście przez labirynt historii, degustacja piwa we wspaniałej, stylowej restauracji żywieckiej, zakup upominków z Żywca, uczestnictwo w pokazie palenia słodu do Portera lub warzenia piwa, zwiedzanie części produkcyjnej Browaru (butelkowni i puszkowni). Specjalnie dla Państwa zorganizujemy biesiadę piwną z konkursami i zabawami (np. konkurs picia piwa z kufla o wadze 5 kg, konkurs picia piwa z butelki przez smoczek, konkurs na rozpoznawanie gatunków piw żywieckich, podnoszenie beczki, sztafeta piwna, itp), prelekcje na temat piwa w trakcie degustacji (materiały edukacyjne o piwie, spotkanie z fachowcem w dziedzinie piwa), bankiety, imprezy z pieczeniem prosiaka, barana, wieczory folkowe (muzyka irlandzka, bawarska, tyrolska), ognisko połączone z zabawami i konkursami piwnymi, kulig z napadem zbójnickim, pokazy pirotechniczne, kabaret góralski połączony z zabawami i konkursami, wieczór irlandzki z występem zespołu CARRANTUOHILL, wieczór bawarski z występem zespołu BIER BOYS, występ zespołu muzycznego (cover, jazz, swing, itp.) lub naszej góralskiej kapeli „Karpackie Zbóje” www.karpackiezboje.pl Ponadto możecie Państwo skorzystać z naszego góralskiego cateringu www.goralskicatering.pl
Oprócz zwiedzania Browaru Żywieckiego, jako nieliczni w Polsce organizujemy również zwiedzanie browaru w Cieszynie, możliwość zobaczenia klasycznego wyrobu piwa, uczestnictwo w biesiadzie piwnej, pokaz warzenia piwa oraz możliwość zrobienia unikatowego zdjęcia. Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie to obecnie jeden z 2 najstarszych zakładów warzących piwo w Polsce. Tylko w Cieszynie można jeszcze zobaczyć klasyczny wyrób piwa, otwartą fermentację, leżakowanie piwa w piwnicach, tradycyjny i długotrwały proces produkcji. W trakcie półtoragodzinnej wycieczki zobaczą Państwo klasyczną warzelnię z czynnym do dzisiaj korytem piwowarskim, poczujecie zapach rodzącego się piwa w unikatowej fermentowni. Beskidzkie Centrum Turystyki oraz Żywieckie Centrum Turystyki i Kultury specjalnie na życzenie organizuje zwiedzanie browaru dla koneserów, prezentacje „Piwa Świata” z degustacją wielu gatunków piwa oraz pokaz warzenia piwa.
Żywiecczyzna kojarzy się również z krystalicznie czystą wodą (marka Żywiec Zdrój), górami (Babia Góra, Pilsko, Romanka, Rysianka, Lipowska, Wielka Racza, Żar), ekologią (Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu), akcją „Po stronie Natury”, której twarzą jest wspaniała podróżniczka Martyna Wojciechowska. W ciągu 10 lat posadzono w Beskidzie Żywieckim ponad 8 milionów drzew i wyremontowano ponad 1000 km szlaków turystycznych.
Żywiec to bardzo ciekawe miejsce na mapie polskich miast pod względem geograficznym, historycznym, kulturowym i etnograficznym. Żywiec był siedzibą rodów arystokratycznych takich jak rodzina Komorowskich, Wazów, Wielopolskich czy Habsburgów. Żywiec jest uznawany za stolicę Beskidów. Nasze ukochane miasto, już od XIX wieku, jest niezwykle popularnym punktem wypadowym w Beskidy (Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, Beskid Mały), czy sąsiednie krainy historyczno-geograficzne (Śląsk Cieszyński, Orawa, Spisz, Pieniny, Podhale).
Żywiec położony jest w ogromnej Kotlinie Żywieckiej, której powierzchnia liczy 320 km². Kotlina Żywiecka otoczona jest malowniczymi pasmami górskimi, które porośnięte były niegdyś pradawną puszczą karpacką, w której żyło mnóstwo zwierząt, prawdopodobnie również Żubry (stąd też wziął się żubr jako jeden z motywów herbu miasta Żywca). Najstarsze i najcenniejsze drzewostany chronione są po dziś dzień jako parki krajobrazowe: Żywiecki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego i Park Krajobrazowy Beskidu Małego. Najważniejsze znaczenie ma jednak Babiogórski Park Narodowy, który chroni unikalny świat flory i fauny wokół Matki Niepogód i zbójnickiego matecznika – Babiej Góry, która owiana jest wieloma legendami o ukrywających się tam beskidzkich zbójnikach. Babiogórski Park Narodowy jest zaliczany jako rezerwat biosfery UNESCO.
Żywiec kojarzy się jednoznacznie ze słynną pogańską boginią życia – Żywią. Istnieje lokalna legenda, która głosi, że nazwa miejscowości wywodzi się od imienia słowiańskiej bogini pogańskiej z głową tura – Żywii. Cytuje ją Jan Nepomucen Gąntkowski w swojej książce „Rys dziejów księstwa oświęcimskiego i zatorskiego” wydanej we Lwowie w 1867 roku. Podaje, że nazwa pochodzi „(…) od wyrazu Żywie (Szywa) bożyszcza pogańskiego z głową tura – czyli woła, jaka jest w herbie miasta. Mieszkaniec bowiem jeden z tej okolicy był tak silny, iż złapawszy tura przebił mu nozdrze gałęzią i przyprowadził go jak cielę na pierścionku do gminy”. Legenda ta istnieje również w wersji niemitologicznej podając, że pod miastem złapano żywcem żubra i ofiarowano go księciu oświęcimskiemu, który w zamian nadał miastu herb z głową żubra na niebieskim polu.
Żywiec kojarzy się również z jednym z najstarszych grodzisk w środkowej Europie na górze Grojec (612 m. n.p.m.), z XV wiecznymi rycerzami rozbójnikami – Skrzyńskimi herbu Łabędź, właścicielami zamku w Barwałdzie oraz średniowiecznego zamku stojącego na miejscu obecnego Starego Zamku w Żywcu.
Żywiec związany jest również z postacią Andrzeja Komonieckiego – najsłynniejszego wójta Ziemi Żywieckiej, który stworzył monumentalne dzieło, kronikę miasta Żywca pt. „Chronografia albo Dziejopis Żywiecki”, w której opisywał zbójnickie dzieje naszego regionu.
Żywiec kojarzy się ze słynnymi cechami rzemieślniczymi w Polsce (cechem rzeźników żywieckich – chów i ubój świń – nierogacizny – żywca – stąd nazwa miasta Żywiec (wspaniałą wizytówką regionu jest doskonałej jakości kiełbasa żywiecka znana nie tylko w Polsce, ale i za granicą, w masarni Wrężlewiczów od dawnych czasów produkowane były bardzo smaczne wędliny, które lądowały na stole cesarskim w Wiedniu), cechu piernikarskiego kultywowanego przez dziesiątki lat przez rodzinę Bielewiczów (możliwość zakupu wspaniałych żywieckich pierników w kształcie serca), cechu wyrabiającego najlepsze wyroby cukiernicze w Polsce – rodu Gałuszków (szczególnie popularne były i są maślane rogaliki, dla których recepturę opracował senior piekarniczego rodu Gałuszków), jak również rodu Molińskich wyrabiającego nieprzerwanie od ponad 125 najlepszy w Polsce chleb. Do dnia dzisiejszego na żywieckim rynku w piekarni Molińskich można kupić różnorodne bochny chleba, plecionki zwane barcheskami, weki, bułki, rogaliki, a nawet precle. Chleb od Antoniego Molińskiego najbardziej smakował samemu marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, przebywającego w Żywcu w dworku Kępińskich z racji najlepszego mikroklimatu w Polsce. Ponadto nie było lepszych świec w Polsce, które produkowane były właśnie w Żywcu przez rodzinę Rybarskich.
Żywiec słynął w całej Europie z Żywieckiej Fabryki Śrub, Fabryki Papieru „Solali”, Fabryki Maszyn braci Wróblów (obecnie Ponar Żywiec), Fabryki Skór i Pasów „Siła”, „Żywieckich Zakładów Futrzarskich”, fabryki mydła oraz z Famedu – największego polskiego producenta sprzętu medycznego. Zakłady te rozsławiły prowincjonalny Żywiec na arenie międzynarodowej i przyczyniły się do znacznego wzrostu gospodarczego na Żywiecczyźnie.
Mało kto wie, że Żywiec mógł stać się niegdyś stolicą Polski, a to za przyczyną Karola Stefana Habsburga, który zapoczątkował żywiecką linię Habsburgów. Zaskakująca jest ich przynależność narodowa. Mimo że Habsburgowie są rodem niemieckim, przedstawiciele linii żywieckiej konsekwentnie deklarowali swoją polskość i prowadzili propolską politykę. Karol Stefan był prezesem Polskiej Akademii Umiejętności, a przed i w czasie I wojny światowej był głównym pretendentem do tronu niepodległego Królestwa Polskiego, które miałoby powstać, ale jednak nie powstało z powodu zatargu z cesarskim Wiedniem.
Chyba w żadnym innym mieście w Polsce nie można było w XX wieku spotkać księżniczki. W Żywcu można było! Maria Krystyna Altenburg – księżniczka von Altenburg – córka arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga do niedawna mieszkała w odrestaurowanym Pałacu Habsburgów i można było ją zobaczyć, a nawet czasami porozmawiać i zrobić sobie z nią pamiątkowe zdjęcie, które zostało unikatową pamiątką. Maria Krystyna Altenburg – księżniczka von Altenburg została pochowana w krypcie grobowej rodziny Habsburgów w żywieckiej konkatedrze NMP.
Żywiec – miasto dawnych pustoszy, szczupaków, przystocy, goroli, Żydów i Romów przyciąga przez cały rok turystów, kuracjuszy, letników, ale też liczne wycieczki szkolne i zakładowe, zielone szkoły, kolonie, oazy i inne grupy turystyczne. Każdej zimy przybywa tu również coraz więcej nowych fanów uprawiania sportów zimowych w naszej okolicy. Wokół Żywca rozlokowały się słynne ski – centra – Szczyrk z górą Skrzyczne – największe w Polsce centrum narciarskiewww.szczyrkowski.pl, www.beskidsportarena.pl, Korbielów z górą Pilsko www.pilsko.org, www.kolejbaba.com, Zwardoń www.zwardonski.pl, Międzybrodzie Żywieckie z górą Żar www.pkl.pl
Żywiecczyzna została również ustanowiona stolicą zbójnictwa karpackiego. To tutaj zaczyna się międzynarodowy Szlak Zbójników Karpackich. Dlaczego? Przekonacie się wchodząc na stronę Zbójnickiego Szlaku www.zbojnickiszlak.pl
Żywiecczyzna ze stolicą miastem Żywiec to miejsca, gdzie po dziś dzień kultywuje się pradawne, archaiczne lokalne zwyczaje, zwane dziadami żywieckimi (lub inaczej jukacami, jukocami). Obowiązkowo każdy z turystów musi przyjechać zimą do Żywca na „Żywieckie Gody”, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tej unikatowej w skali Europy imprezie.
Żywiecczyzna to również kraina beskidzkich jezior! W najbliższej okolicy Żywca, o czym mało kto wie, znajduje się aż 6 jezior. Są to Jezioro Żywieckie, zwane „Morzem Żywieckim”, jezioro Międzybrodzkie, jezioro Czanieckie, sztuczny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej na szczycie góry Żar w kształcie deltoidu, jezioro Czerniańskie blisko miasteczka Wisła, jezioro Wielka Łąka w Wapienicy koło Bielska-Białej. Niektóre ze zbiorników wodnych nadają się wyśmienicie do uprawniania sportów wodnych, żeglarstwa, windsurfingu. Na jeziorze Żywieckim można popływać wynajętym kajakiem lub rowerkiem wodnym, a dużą atrakcję stanowią panoramiczne rejsy stateczkiem turystycznym „Ziemia Żywiecka”, które można zarezerwować w Beskidzkim Centrum Turystyki i Żywieckim Centrum Turystyki i Kultury.
Dużą atrakcją jest również wizyta w Parku Etnograficznym Ziemi Żywieckiej w Ślemieniu koło Żywca. W Beskidzkim Centrum Turystyki oraz Żywieckim Centrum Turystyki i Kultury można zamówić zwiedzanie tego unikalnego skansenu, w którym znajdują się m.in. chałupa kurna z Rychwałdu, kuźnia ze Ślemienia, chałupa z Łękawicy, stare przedszkole z Rychwałdu, kapliczka ze Ślemienia, drewniany kościółek z Jasiennej koło Nowego Sącza, wozownia Lenarta z Lasu, chałupa z Korbielowa oraz chałupa z Moszczanicy, zrekonstruowana drewniana karczma ze Ślemienia z galerią sztuki ludowej. Zwiedzający mogą zapoznać się z pracą w dawnej kuźni, skosztować regionalnych potraw, posłuchać ludowych muzyków i podpatrzyć artystów wykonujących np. bibułkowe cuda. Organizuje się tutaj pokazy dawnego rzemiosła. Obiekty zostały wyposażone w dawne sprzęty, meble i narzędzia, m.in.: żarna, krosna, meble, naczynia, wozy, sanie, odzież, fotografie i dokumenty.
Symbolami turystycznymi Ziemi Żywieckiej są również Stara Chałupa w Milówce z 1739 roku jak również Stara Karczma w Jeleśni z XVIII wieku leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego. Kolejną wielką atrakcją w Żywcu są przepiękne zamki – świeżo odnowiony XV-wieczny zamek Komorowskich ze wspaniałym muzeum, zbójnicką izbą tortur oraz elegancki pałac Habsburgów, w którym mieszkała do niedawna księżniczka von Altenburg.
Miasto Żywiec szczyci się mieszczańskimi tradycjami. W zbiorach muzealnych można obejrzeć dokumenty miejskich przywilejów, pieczęci i inne pamiątki po prężnie działających cechach rzemieślniczych, a także piękne bogato zdobione stroje żywieckich mieszczan.
Przez Żywiecczyznę przechodzi Szlak Architektury Drewnianej woj. śląskiego na którym znajdują się przepiękne drewniane kościółki, m.in. kościół pw. św. app. Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach, w Cięcinie czy Gilowicach.
Wielką atrakcją jest zwiedzenie mini zoo w parku żywieckim uznanym za najpiękniejszy park w Polsce, jak również wizyta w Żywieckim Parku Miniatur, który rozlokował się przy żywieckim Nowym Zamku. Na powierzchni około 20 arów ustawiono 22 tam miniaturowe budowle związane z rodami, które rządziły niegdyś Żywiecczyzną. Bilety wstępu i przewodników można zamówić w Beskidzkim Centrum Turystyki oraz Żywieckim Centrum Turystyki i Kultury.
Wielką wartością naszego regionu są sanktuaria maryjne, które od wielu lat przyciągają pątników nie tylko z Beskidów, ale z całej Polski i nie tylko. Z Beskidzkim Centrum Turystyki oraz Żywieckim Centrum Turystyki i Kultury zwiedzicie Państwo sanktuarium maryjne w Rychwałdzie, Ślemieniu, Rajczy czy też sanktuarium Na Górce w Szczyrku. Ziemia Żywiecka usiana jest szlakami turystycznymi, którymi przechadzał się sam Jan Paweł II, który w roku 1995 przybył do Żywca, co było wielkim wydarzeniem dla wszystkich Żywczan. Z Beskidzkim Centrum Turystyki i Żywieckim Centrum Turystyki i Kultury możecie się Państwo wybrać na wycieczkę Beskidzkim Szlakiem Maryjnym i Szlakiem Jana Pawła II. Ogromną atrakcją dla pielgrzymów jest spacer na Golgotę Beskidów na górze Matyska (609 m. n.p.m.) obok Żywca lub spacer do krzyża papieskiego na górze Grojec (612 m. n.p.m.).
Warto przyjechać do Żywca aby w Muzeum Żywieckim zobaczyć najpiękniejszy i najbarwniejszy strój mieszczański w całej Polsce! Strój żeński jest niezwykle reprezentacyjny i bogaty. Kobieta ubierała na siebie wielką rozmaitość spódnic, ostatnią zwykle jedwabną lub brokatową w kolorze zielonym, czerwonym lub niebieskim oraz białą bluzkę. Na taki „podkład” nakładano koronkową spódnicę, koronkową kryzę i kamizelkę. Na głowie noszono czepek wyszywany perłami, cekinami i innymi ozdobami, obrębiony koronką kolorze takim jak spódnica. Do dzisiaj zachowały się takie stroje i można je oglądać zwykle przy okazji uroczystości miejskich lub kościelnych.
Niesamowitą atrakcją jest również wycieczka do Międzybrodzia Żywieckiego, aby zwiedzić unikatową w Polsce elektrownię szczytowo-pompową Porąbka – Żar. W Beskidzkim Centrum Turystyki oraz Żywieckim Centrum Turystyki i Kultury możecie zamówić Państwo bilety i przewodników aby wejść do środka elektrowni w głąb góry Żar i zwiedzić elektrownię od wewnątrz! To niesamowite przeżycie dla każdego!
Żywiec staje się niesamowicie ciekawym i ważnym miastem, które odwiedzane jest przez byłego prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego, który nota bene spokrewniony jest z rodem Komorowskich z Żywca, który władał Żywiecczyzną przez 157 lat od 1467–1624.
Z Żywcem kojarzą się również lunety Jacka Uniwersała, największego krajowego producenta sprzętu optycznego. Wyroby firmy „Uniwersał” znane są miłośnikom astronomii w Polsce i powoli zyskują sobie popularność na rynkach Europy.
Żywiecczyzna jest istną wylęgarnią muzycznych talentów, takich jak chociażby Łukasz i Paweł Golcach z Golec uOrkiestra z Milówki koło Żywca, Monika Brodka, Marcin Rozynek czy Jacenty Ignatowicz (gawędziarz, multiinstrumentalista) – finalista programu Mam Talent w TVN, zwany żywieckim Oskarem Kolbergiem.
Żywiec jest również rodzinnym miastem polskiego bohatera Tadeusza Wrony – kapitana Boeinga 767, który awaryjnie lądował na warszawskim Okęciu i tym samym uratował życie 231 osób.
Żywiecczyzna to region niezwykle umuzykalniony, co stało się główną przyczyną powstania tutaj Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Tradycje, specyficzną gwarę, stare pieśni, ekspresyjną muzykę, tańce, zwyczaje i obrzędy kontynuują żywieckie zespoły regionalne. Na całym świecie Beskidy promują regionalne zespoły muzyczne, takie jak Grojcowianie, Ziemia Żywiecka (którą prowadzi Janek Brodka – autor hymnu miasta Żywiec, ojciec Moniki Brodki), Pilsko, Żywczanie. Archaicznym i zarazem pięknym głosem Żywiecczyzny jest dźwięk trombity, dud żywieckich zwanych potocznie kozą oraz heligonki.
Dzięki zespołom regionalnym kultywuje się folklor, zwyczaje i obyczaje górali z Beskidu Żywieckiego. W Żywcu rok rocznie odbywa się również wiele ogólnopolskich i międzynarodowych koncertów, wydarzeń artystycznych i muzycznych, takich jak znany na całym świecie Tydzień Kultury Beskidzkiej, Żywieckie Gody, Światowy Festiwal Smakowania Kwaśnicy, Oscypek Fest czy Męskie Granie. Wiele wspaniałych imprez organizuje prężne działające Miejskie Centrum Kultury.
Z Żywcem związane są również postacie słynnych polskich biskupów – biskupa Tadeusza Rakoczego jak również Tadeusza Pieronka.
Z Żywiecczyzny wywodził się również Stanisław Pyjas – działacz opozycyjny okresu PRL, student filologii polskiej i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego śmierć w tajemniczych okolicznościach kilka dni przed juwenaliami wstrząsnęła środowiskiem akademickim Krakowa i Polski.
Z Żywiecczyzny wywodzi się wiele słynnych sportowców takich jak chociażby Tomasz Adamek – wielokrotny mistrz świata w boksie, Sebastian Kawa – szybowcowy mistrz świata, Agata Wróbel – słynna sztangistka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Atenach.
Z Żywca wywodzi się również słynna i bardzo sympatyczna aktorka Marieta Żukowska, którą mieliśmy okazję zobaczyć w wielu odcinkach M jak Miłość w TVP 2, jak również Katarzyna Drzyżdżyk, która wygrała program „Wyprawa Robinson” stacji TVN.
Żywiec znany jest również z prężnie działających firm takich jak zakłady przetwórstwa mięsnego Hańderek, zakłady mięsne Dobija, Eurofirany, Bolix, Alpla, Sews Cabind, Hutchinson, Delphi Poland S.A, browar Żywiec czy firma Żywiec Zdrój.
W Beskidzie Żywieckim nie ma kurortów w pełnym tego słowa znaczeniu. Głównymi ośrodkami turystycznymi są duże wsie letniskowe, najbardziej znane to Lipowa, Węgierska Górka, Milówka, Korbielów, Zwardoń czy Zawoja.
Niedaleko od Żywca znajdują się na bardzo atrakcyjne i świetnie zagospodarowane turystycznie wzniesienia takie jak góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim 761 m. n.p.m. (kolejka terenowo – linowa, górny zbiornik elektrowni szczytowo – pompowej, najstarsza szkoła szybowcowa w Polsce, park linowy Trolandia, letni tor saneczkarski, punkty gastronomiczne oraz sklepy z pamiątkami, nartostrada, widokowe loty szybowcem oraz loty w tandemie paralotnią), Skrzyczne koło Szczyrku 1257 m.n.p.m. (dwuodcinkowy wyciąg krzesełkowy, jaskinie, znane schronisko górskie, nowoczesne nartostrady, wieża radiowo – telewizyjna zwana „Beskidzką Wieżą Eiffla”, szlaki piesze i rowerowe, punkty gastronomiczne, sklepiki z pamiątkami, punkt widokowy, basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, strzelnica (łuk, wiatrówka) i boisko, startowisko dla paralotniarzy), Barania Góra 1220 m n.p.m. (źródła rzeki Wisły, ciekawe szlaki turystyczne, schronisko górskie, wieża widokowa, rezerwat pstrąga potokowego, Kaskady Rodła, ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna), Cieńków koło Wisły 957 m n.p.m. (kolej linowa, punkt widokowy, punkt gastronomiczny, Pętla Cieńkowska, atrakcje dla dzieci, snowpark, trasy narciarskie, skocznia narciarska im. Adama Małysza), Stożek Wielkikoło Wisły 979 m n.p.m. (schronisko, Ośrodek Narciarski Stożek z wyciągiem krzesełkowym, snowpark, trasy do uprawiania zjazdu rowerowego), Złoty Groń koło Istebnej 710 m.n.p.m (6-osobowy wyciąg krzesełkowy, Ośrodek Narciarski Złoty Groń, nartostrada, nowoczesny hotel, punkty gastronomiczne), Koczy Zamek koło Koniakowa 847 m n.p.m (znany punkt widokowy z bardzo ciekawą historią, kamieniołom, zabytkowy krzyż), Ochodzita koło Koniakowa894 m n.p.m. (słynny punkt widokowy, polany pasterskie, stacja przekaźnikowa-telewizyjna, radiowa oraz telefonii komórkowej, kapliczka, orczykowy wyciąg narciarski), Szyndzielnia koło Bielska Białej 1028 m. n.p.m. (nowoczesna kolej linowa, znane schronisko górskie, ścieżka dydaktyczna, wieża widokowa), Dębowiec koło Bielska Białej 686 m n.p.m. (bufet, kaplica, rekreacyjny całoroczny tor saneczkowy, ośrodek narciarski), Czantoria Wielka koło Ustronia 995 m.n.p.m. (kolej krzesełkowa, wieża widokowa, schronisko górskie, sokolarnia, letni tor saneczkarski, punkty gastronomiczne, sklepy z pamiątkami, nartostrada), Równica koło Ustronia 884,6 m.n.p.m. (schronisko, park linowy, Górski Park Równica z wieloma atrakcjami, Leśny Park Niespodzianek, słynne karczmy góralskie takie jak „Koliba Pod Czarcim Kopytem”, „Dwór Skibówki” czy „Zbójnicka Chata”, Mosorny Groń w Zawoi 1047 m.n.p.m. (kolej krzesełkowa, nartostrada, punkt widokowy, punkt gastronomiczny).
Beskidzkie Centrum Turystyki oraz Żywieckie Centrum Turystyki i Kultury zaprasza w Beskidy jak i w regiony sąsiednie na ciekawe eskapady w iście zbójeckich klimatach! Hej!
Zespół Beskidzkiego Centrum Turystyki