blank
blank

Kuligi w Beskidach, Pieninach I Tatrach

Kalendarz imprez

Zobacz najbliższe wyjazdy

Nasze zdjęcia

Zobacz nasze wycieczki

Nasze filmy

Zobacz filmy z naszych imprez


Zachęcamy do udziału w organizowanych przez nas kuligach! Każdy kulig to wspaniała przygoda! Organizujemy kuligi w wielu miejscach, m.in. kuligi w Beskidach, Pieninach, na Podhalu, w Tatrach oraz w Górach Świętokrzyskich.

Nasze kuligi odbywają się niezależnie od wielkości pokrywy śnieżnej. Jeśli jest śnieg to organizujemy kuligi na saniach, a jak nie ma śniegu to na wozach na kołach. Nie jesteśmy uzależnieni od śniegu.

Na co możecie liczyć podczas organizowanego kuligu? Dlaczego ta tradycyjna forma rozrywki jest tak popularna wśród przybywających w góry turystów?

Skąd pochodzi tradycja organizacji kuligów?

Taka forma rozrywki narodziła się oczywiście w czasach szlacheckich. Jest to tradycja, która sięga już XVI wieku. Gdy tylko na stokach pojawiała się większa ilość śniegu gospodarze organizowali wesołe kuligi powożone końmi i kończyli je wielkimi ogniskami z mnóstwem jedzenia i napitków. W czasach zaborów organizacja kuligów była z kolei formą demonstracji politycznej i dowodem na to, że pomimo braku polskiej państwowości cały czas Polacy kultywują rodzime tradycje. Dziś organizacja kuligów jest już tylko (i aż) fantastyczną rozrywką, którą bardzo sobie ceni wielu turystów.

Jak przebiega kulig?

Kuligi organizujemy zarówno latem jak i zimą. Wiosną, latem i jesienią organizujemy tak zwane zielone kuligi na bryczkach pięknie przystrojonych gałązkami drzew oraz kolorowymi bibułkami, a zimą organizujemy kuligi białe na saniach.

W ofercie naszego biura turystycznego znajdują się zarówno zwykłe kuligi góralskie, kuligi juhaskie, kuligi z ogniskiem, kuligi z pochodniami, kuligi leśne, kuligi dla singli, kuligi dla seniorów, kuligi dla rodzin z dziećmi, kuligi dla firm, kuligi dla szkół, kuligi walentynkowe, jak i cieszące się największą popularnością kuligi z napadami zbójnickimi i dyskoteką w stylu FOLK – POLO. W trakcie kuligu uczestnicy siedzą na saniach, które są prowadzone przez konie. Cała impreza odbywa się pod opieką licencjonowanych przewodników, którzy opowiadają gościom o tradycji organizacji kuligów oraz przedstawiają mijane najbardziej charakterystyczne elementy krajobrazu. Kulminacyjnym momentem jest organizacja ogniska, które jest doskonałą okazją do podzielenia się z innymi uczestnikami swoimi wrażeniami oraz do zjedzenia wielu znakomitych potraw góralskich. Tej góralskiej uczcie zawsze towarzyszy budująca odpowiedni klimat kapela góralska KARPACKIE ZBÓJE.

brak elementów spełniających wymagane kryteria :(