blank
blank

Wpisy

Kalendarz imprez

Zobacz najbliższe wyjazdy

Nasze zdjęcia

Zobacz nasze wycieczki

Nasze filmy

Zobacz filmy z naszych imprez

Jednodniowa wycieczka po Zakopanem. Co warto zobaczyć?

Typ wycieczki: nie wybrano kategorii!
Widok na Tatry

Zakopane jest bezsprzecznie stolicą polskich Tatr, podobnie jak Poprad jest stolicą Tatr słowackich. Jest nie tylko największą w Polsce bazą wycieczkową w góry, ale także przez wiele lat było miejscem życia i tworzenia wielu słynnych przedwojennych pisarzy i artystów. Dziś w mieście można oglądać owoce ich pracy oraz miejsca, w których żyli i tworzyli, wybrać się do wielu ciekawych muzeów, zobaczyć zabytkowe kościoły oraz Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku z drugiej połowy XIX wieku, na którym pochowanych jest wielu słynnych i zasłużonych dla Zakopanego artystów, poetów i sportowców.  Ciekawostką jest fakt, że do liczącego zaledwie około 30 tysięcy mieszkańców Zakopanego, każdego roku przyjeżdża nawet kilka milionów turystów. Jakie miejsca koniecznie trzeba zobaczyć podczas jednodniowego pobytu w Zakopanem?

Zabytki Stylu Zakopiańskiego

Architektoniczny Styl Zakopiański został stworzony przez Stanisława Witkiewicza pod koniec XIX wieku. Jego powstanie było efektem poszukiwań stylu narodowego, który by utożsamiał polską kulturę i tradycję góralską. Jest on połączeniem tradycyjnej architektury drewnianej ze „szwajcarskim” stylem uzdrowiskowym. W rezultacie powstał styl, który czerpał z tradycji budowy drewnianych chat góralskich, które były zdobione elementami artystycznymi, które charakteryzowały szalenie modną wówczas secesję. Pierwszym i podziwianym do dzisiaj domem wybudowanym w Stylu Zakopiańskim jest willa Koliba, która należała do pochodzącego z Ukrainy, bogatego ziemianina Zygmunta Gnatowskiego. Obecnie w domu tym znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego, który powinien być jednym z głównych elementów każdej jednodniowej wycieczki do Zakopanego.

Inną na pewno wartą uwagi willą w Stylu Zakopiańskim jest Dom pod Jedlami według projektu Stanisława Witkiewicza. Nazwa Pod Jedlami pochodzi od jodeł, które kiedyś rosły w pobliżu willi. Budynek uważany jest powszechnie za najpełniejszą realizację stylu witkiewiczowskiego.
W tym samym stylu wybudowana jest także m.in. przepiękna kaplica Uznańskich w Jaszczurówce.

Kościół i cmentarz na Pęksowym Brzysku

Bardzo popularnym celem wycieczek jest także znajdujący się na ul. Kościeliskiej Stary Kościół oraz znajdujące się obok Kaplica Gąsieniców i Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku.
Stary Kościół pod wezwaniem św. Klemensa, jest najstarszą budowlą sakralną w Zakopanem. Pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. W jego wnętrzu znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, ludowe ozdoby oraz bardzo charakterystyczna, namalowana na szkle, Droga Krzyżowa autorstwa Eweliny Pęksowej.

W połowie XIX wieku, dokładnie w 1848 roku, powstał także cmentarz, którego nazwa wzięła się od jego fundatora, czyli Jana Pęksy. Na początku pełnił on funkcję cmentarza miejskiego, natomiast na początku lat 20. XX wieku podjęto decyzję, że od teraz będą tam chowane wyłącznie osoby zasłużone dla Zakopanego i całego Podhala. Obecnie znajdują się na nim m.in. groby tak ważnych osobistości, jak np. legendarny proboszcz Zakopanego Józef Stolarczyk, Witkacy, Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Kornel Makuszyński, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Tytus Chałubiński, najsłynniejszy muzykant Zakopanego – Jan Krzeptowski Sabała, Stanisław Witkiewicz i wielu innych.

Jeżeli już jesteśmy na dłuższym spacerze po Zakopanem na pewno nie można zapomnieć także o odwiedzeniu Sanktuarium Maryjnego na Krzeptówkach oraz o odbyciu dłuższego spaceru po Krupówkach, czyli po jednym z najsłynniejszych deptaków w Polsce. Będąc w tym miejscu warto także się udać do jednej z wielu znajdujących się tu regionalnych restauracji i skosztować najbardziej typowych dla kuchni góralskich potraw, takich jak hołuski góralskie, grillowane żeberka czy kwaśnica. Dla wielu osób bardzo ważnym elementem zwiedzania Zakopanego z pewnością się także stanie zobaczenie Wielkiej Krokwi, czyli największej i najsłynniejszej polskiej skoczni narciarskiej.

Muzeum Tatrzańskie

Ostatnim punktem jednodniowej wycieczki po Zakopanem, który chcielibyśmy Wam zaproponować, jest wizyta w Muzeum Tatrzańskim. Znajdują się w nim 3 stałe wystawy. Przede wszystkim wystawa historyczna, która umożliwia dokładniejsze poznanie historii miasta oraz jej najsłynniejszych mieszkańców, można także obejrzeć dużą kolekcję obrazów i rzeźb. W Muzeum jest także wystawa etnograficzna, która pozwala zobaczyć, jak mieszkali górale, zobaczyć charakterystyczne drewniane meble i ozdoby ścienne oraz obejrzeć bogatą kolekcję noży zbójnickich. Oprócz tego w Muzeum Tatrzańskim znajduje się także bardzo ciekawa wystawa przyrodnicza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

brak elementów spełniających wymagane kryteria :(