blank
blank

Wpisy

Kalendarz imprez

Zobacz najbliższe wyjazdy

Nasze zdjęcia

Zobacz nasze wycieczki

Nasze filmy

Zobacz filmy z naszych imprez

Czeska Praga wita! Co oferują nasi południowi sąsiedzi?

Typ wycieczki: nie wybrano kategorii!
Czeska Praga

Czeska Praga jest najchętniej odwiedzanym przez polskich turystów zagranicznym miastem. Wpływ na to mają niewielka odległość od Polski, stosunkowo niskie ceny dojazdów, nawet na własną rękę oraz przede wszystkim bardzo dużo cenionych na całym świecie atrakcji w postaci zabytków architektonicznych, oraz muzeów, które można w tym mieście zobaczyć. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu pomożemy w wyborze najatrakcyjniejszych miejsc do zobaczenia w Pradze.

Jak dużo czasu potrzeba, żeby dobrze poznać Pragę?

Praga jest jednym z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszym punktem każdej wycieczki do Czech. Żeby przejść ulicami tego pięknego miasta i zobaczyć najważniejsze czekające w nim na wszystkich gości atrakcje wystarczą mniej więcej 2-3 dni. Więcej czasu będziemy jednak potrzebowali, jeżeli nasze zwiedzanie będziemy chcieli jeszcze poszerzyć także o obejrzenie najciekawszych wystaw w praskich muzeach czy wnętrz zabytkowych średniowiecznych, renesansowych i barkowych kościołów. Na tak dokładne zwiedzanie Pragi może nie starczyć i 10 dni! Niektórzy turyści rozkładają więc sobie zwiedzanie Pragi na więcej niż jedną wizytę i często do tego miasta wracają, żeby zobaczyć to, na co wcześniej nie starczyło czasu.

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na poznaniu klimatu miasta i zobaczeniu największych atrakcji architektonicznych, po mieście bez przeszkód możemy poruszać się pieszo i pieszo przejść się Starym Miastem, przez Hradczany, Żiżkov i starą dzielnicę żydowską. Jeżeli jednak będzie nam zależało na czasie lub będziemy chcieli zobaczyć także miejsca, które są nieco bardziej oddalone od centrum Pragi, wtedy warto jest skorzystać z oferowanych przez biura podróży autokarowych wycieczek do Pragi lub samodzielnie poruszając się korzystać także z transportu publicznego. Od czego najlepiej jest zacząć zwiedzanie Pragi podczas pierwszego w niej pobytu?

Stare miasto w Pradze

Najwięcej turystów przybywając do Pragi rozpoczyna zwiedzanie od Starego Miasta, które jest tak bardzo ciekawe ze względu na bardzo klimatyczną starą zabudowę. Praskie Stare Miasto jest też wpisane na listę UNESCO. Na rynku, czyli w centralnym punkcie Starego Miasta, znajduje się wielki pomnik czeskiego reformatora religijnego Jana Husa. Niedaleko od niego znajduje się też tzw. kaplica betlejemska, czyli miejsce, w którym w XIV i na początku XV wieku głosił on swoje kazania.

Na Starym Mieście warty obejrzenia przynajmniej z zewnątrz jest także zbudowany w stylu gotyckim, ale później wielokrotnie przebudowywany ratusz, na którym znajduje się słynny zegar astronomiczny, czyli Orloj. Jest on ciekawy przede wszystkim ze względu na poruszające się po nim w określonych godzinach figury, które symbolizują m.in. Chciwość i Śmierć. Będąc na Starym Mieście warto jest również obejrzeć przynajmniej część ze znajdujących się w okolicach starych kościołów. To właśnie w tej dzielnicy znajdują się np. Kościół świętego Jakuba, Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem czy Kościół świętego Idziego. Wszystkie one są cenione nie tylko ze względu na architekturę, ale również ze względu na znajdujące się we wnętrzach stare zabytkowe rzeźby, obrazy i witraże.

Dzielnica zamkowa – Hradczany

Będąc w Pradze koniecznie trzeba również odwiedzić Hradczany, czyli słynną dzielnicę zamkową. Znajduje się tu ogromny kompleks zamkowy, który ma powierzchnię ponad 70 tys. m2.  Są w nim budowle, które reprezentują różne epoki i różne style architektoniczne. Na Hradczanach znajduje się również słynna na całym świecie gotycka Katedra świętego Vita oraz urokliwa Złota uliczka, czyli legendarne miejsce zamieszkania i pracy praskich alchemików z XVII wieku. Tak naprawdę mieszkali tu jednak głównie prascy złotnicy, przede wszystkim Żydzi, którzy wyrabiając biżuterię pracowali na to, żeby uzyskać schronienie na terenie zamku.

Dzielnica żydowska – Josefow

Ostatnim obowiązkowym punktem zwiedzania Pragi jest stara dzielnica żydowska, czyli Josefow. Dziś jest to bardzo elegancka dzielnica z wieloma zabytkowymi kamienicami i szerokimi ulicami, na których jest wiele drogich, markowych sklepów. Kiedyś jednak Josefow to była dzielnica biedy, w której było wiele niebezpiecznych zakamarków. Dzisiejszy wygląd Josefowa wziął się z przemian, jakie nastąpiły w dzielnicy na przełomie XIX i XX wieku.

Udając się na Josefow w celach turystycznych na pewno warto jest odwiedzić stary żydowski cmentarz, który jest obecnie uznawany za jedną z najstarszych judaistycznych nekropolii w Europie. Z cmentarzem na ul. Sirokej jest związanych wiele historii i legend, m.in. ta o rabinie Jehudzie Lowe ben Becalelu, który chcąc bronić praskich żydów przed pogromami stworzył kamiennego golema.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

brak elementów spełniających wymagane kryteria :(