blank
blank

Wycieczki jednodniowe do Polski i zagranicę

Kalendarz imprez

Zobacz najbliższe wyjazdy

Nasze zdjęcia

Zobacz nasze wycieczki

Nasze filmy

Zobacz filmy z naszych imprez

BESKID ŻYWIECKI „Skansen w Sidzinie, kolejka na Mosorny Groń, Zawoja – najdłuższa polska wieś oraz Hala Barankowa”

Typ wycieczki: Beskidy,

beskidy leszek wycieczki jednodniowe - BESKID ŻYWIECKI „Skansen w Sidzinie, kolejka na Mosorny Groń, Zawoja – najdłuższa polska wieś oraz Hala Barankowa”

8:00 wyjazd z miejsca zbiórki – parking obok Hipermarketu TESCO ul. Legionów. Przejazd do Sidziny i zwiedzanie skansenu. W muzeum można obejrzeć ekspozycję dotyczącą tradycyjnego budownictwa regionu orawskiego, m.in. chałupę W. Banasika z 1806 r. z wyposażeniem; spichlerz zwany „Górką” z 1897 r., w którym mieści się Izba Pamięci Narodowej, poświęcona pamięci żołnierzy września 1939 r. oraz partyzantom z okresu II wojny światowej oraz kuźnię przeniesioną ze Spytkowic. Niezwykłą ozdobą skansenu jest drewniana dzwonnica loretańska z 1937 r. Przejazd do Zawoi. Zawoja to największa pod względem powierzchni wieś w Polsce. Legenda wywodzi nazwę wsi od słowa zabój, wiążąc ją ze zbójnikami beskidzkimi, a także od zawojów czyli kobiecych haftowanych chustek, z których wieś słynęła. Możliwe, że nazwa powstała też od wijącej się, zawijającej się, krętej drogi. Dzisiejsza Zawoja podzielona jest na ponad 100 przysiółków (odpowiednik osiedli, ulic). Usytuowana jest u północnych zboczy Babiej Góry (Diablak 1725 m n.p.m.), drugiego co do wysokości pasma górskiego w Polsce. Zawoja to wieś, gdzie pielęgnuje się tradycje regionalne poprzez ochronę tradycji góralskich (imprezy folklorystyczne z Karpackimi Zbójami) i budownictwa (skansen). Zawoja znajduje się na Szlaku Zbójników Karpackich. Czas wolny na obiad w karczmie góralskiej (płatne we własnym zakresie) oraz zwiedzenie XIX-wiecznej kapliczki zbójnickiej w przysiółku Zawoja Policzne. Wjazd kolejką krzesełkową na Mosorny Groń, piękna panorama Zawoi i Babiej Góry. Przejedziemy do ścisłego centrum gdzie zwiedzimy drewniany kościół Świętego Klemensa z roku 1888 roku. Później udamy się oznakowanym szlakiem turystycznym na Halę Barankową na której do dziś wypasa się owce. Na hali odwiedzimy bacówkę, skosztujemy prawdziwych oscypków, buncu, a kto odważny napije się również żętycy! W dalszej kolejności zwiedzimy Skansen PTTK im. Józefa Żaka w Zawoi Markowe Rówienki (kurna chałupa Franciszka Stopiaka, chałupa Józefa Gancarczyka, chałupa Franciszka Kudzi, kuźnia, spichlerz z piwniczką, kapliczka). Wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Żywca około godziny 20.00.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

WAŻNE: W upalne dni prosimy pamiętać o przeciwsłonecznym nakryciu głowy i butelce wody mineralnej! Zaleca się strój sportowy (wygodne buty, polary, kurtki przeciwdeszczowe / softschell, okulary przeciwsłoneczne, peleryna, plecak itp.).

Cena: 95 zł

Cena zawiera:
– transport komfortowym autokarem / busem,
– bilet wstępu do skansenu w Sidzinie i Zawoi
– wjazd i zjazd kolejką na Mosorny Groń
– opieka pilota wycieczek, przewodnika beskidzkiego
– ubezpieczenie w Axa (NNW: NWS+ NWI +NWU)
– obsługa grupy w systemie Tour Guide System (system bezprzewodowego oprowadzania grup)

Wycieczka Sidzina Mosorny Groń Zawoja Hala Barankowa 212x300 - BESKID ŻYWIECKI „Skansen w Sidzinie, kolejka na Mosorny Groń, Zawoja – najdłuższa polska wieś oraz Hala Barankowa”

brak elementów spełniających wymagane kryteria :(